Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Predyspozycje do nauki języków obcych są kwestią czysto indywidualną. Niektórzy bez problemu są wstanie opanować nawet 5 języków obcych na satysfakcjonującym poziomie, a niektórym problem będzie sprawiało opanowanie chociażby dwóch na poziomie podstawowym. Bez względu jednak na naturalne umiejętności czysto lingwistyczne możemy ułatwić sobie naukę języka obcego stosując kilka prostych trików, które pozwolą nam bardzo szybko poczynić postępy od poziomu podstawowego do komunikatywnego.

Uczenie się całych zwrotów/sformułowań

Powinniśmy zrezygnować z bardzo popularnej metody nauczania języka w Polsce, czyli odrębnego uczenia się słownictwa, gramatyki i fonetyki języka. Taki sposób sprawdza się tylko kiedy nasza znajomość danego języka jest już zadowalająca i chcemy ją jeszcze bardziej udoskonalić. Na początkowym etapie nauki powinniśmy się jednak skupić na tym, aby przyswajać język w sposób naturalny – uczyć się całych zwrotów i ich znaczenia. Ustalmy sobie przykładowo codzienną liczbę sformułować, które chcemy przyswoić – zależnie od czasu jakim dysponujemy. Jednak będąc konsekwentnymi jesteśmy w stanie zacząć się komunikować w danym języku w ciągu dwóch miesięcy poświęcając zaledwie dwadzieścia minut dziennie! Kiedy każdego dnia będziemy się uczyć dwóch czy trzech nowych zwrotów, po pewnym czasie zaczniemy zauważać pewne zależności w strukturach gramatycznych, wyłapywać znaczenie konkretnych słówek, dzięki czemu polepszą się także nasze ogólne zdolności lingwistyczne, dając lepszy punkt wyjścia przy nauce kolejnych języków!

Słuchaj języka

Podczas pracy, obiadu czy przeglądania internetu słuchajmy audycji radiowych w pożądanym przez nas języku, dzięki czemu będziemy w stanie przystosować się do jego brzmienia, nauczyć się intonacji i rozumieć poszczególne zagadnienia słysząc je. Jako formę wolnego spędzania czasu natomiast możemy wybrać oglądanie filmów i seriali w języku, którego się uczymy. Jeśli jest taka możliwość włączmy także napisy w tym języku – aby jednocześnie uczyć się pisowni i wymowy poszczególnych słów. Poza tym oglądanie filmów związanych z danym językiem pozwoli nam na zapoznanie się z kulturą kraju, w którym jest używany, dzięki czemu powiążemy sam język z konkretnymi obrazami, co jeszcze bardziej ułatwi nam naukę.

Mówienie

Najbardziej efektywne jest praktykowanie, używanie tego języka na co dzień. Jeśli uprzedzimy naszych znajomych o tym, że uczymy się danego języka i jednocześnie w codziennych rozmowach będziemy wplatać ostatnio poznane zwroty, po pierwsze oswoimy się z używaniem tego języka, a po drugie bardziej utrwalimy sobie konkretne zwroty, tworząc skojarzenia z zastosowaniem ich w konkretnych sytuacjach. Będziemy znali konteksty, w jakim możemy użyć danych sformułować, dzięki czemu będziemy samo używanie tego języka stanie się dla nas naturalne. Dla naszych znajomych natomiast będzie to bardziej ciekawe urozmaicenie codziennych spotkań z nami, a jednocześnie okazja do poznania podstawowych zwrotów w innym języku, zatem korzyści są obopólne.